Konsorcjum IGNIS w skład którego wchodzą: Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im Józefa Tuliszkowskiego Państwowy Instytut Badawczy oraz Dituel Sp. z o.o. uzyskało pozytywną opinię w sprawie finansowania i realizacji projektu ICRA. Projekt w 100% finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych oraz optymalizacja efektów gaszenia.
Istota projektu polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu nowoczesnego innowacyjnego systemu zarządzania ryzykiem oraz optymalizacji proponowanych scenariuszy działań wspomagających dowódcę w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych w obiektach budowlanych.
Różnorodność i dynamika zjawisk towarzyszących pożarom wymaga od dowódcy działań ratowniczo-gaśniczych szybkiego i pewnego pozyskiwania oraz analizowania danych, w celu wypracowania optymalnej decyzji. Ilość informacji, presja czasu i odpowiedzialności nie ułatwiają realizacji optymalnego procesu decyzyjnego. Współczesne metody pozyskiwania danych i wiedzy eksperckiej oraz algorytmy ich interakcyjnego przetwarzania (ekspert-maszyna) na rekomendacje dla dowódcy, mogą istotnie poprawić jakość prowadzonych działań minimalizując ryzyko strat.
Poszukiwanie tego typu rozwiązań wymaga szerokiej, ale i szczegółowej wiedzy pożarniczej oraz wiedzy w zakresie opracowywania złożonych algorytmów dynamicznego zarządzania ryzykiem. W celu realizacji tak interdyscyplinarnego projektu, utworzono zespół, w unikalny sposób łączący ekspertów dziedzinowych w zakresie pożarnictwa (SGSP, CNBOP), wiodących naukowców w zakresie sztucznej inteligencji (MIMUW) i doświadczonych programistów (Dituel).
Na bazie tych doświadczeń i kompetencji zostanie zaprojektowany, zbudowany i przetestowany innowacyjny system komputerowy, wykorzystywany w działaniach ratowniczo-gaśniczych do poprawy bezpieczeństwa strażaków oraz minimalizacji skutków pożarów w budynkach. System ten będzie oceniał w czasie rzeczywistym występujące czynniki ryzyka, a także interakcyjnie wspomagał dowódcę poprzez generowanie optymalnych scenariuszy działań.
Podstawą scenariuszy będzie wiedza dziedzinowa, reprezentowana w ontologii, wsparta modelami matematycznymi uzyskanymi z systemów ewidencji zdarzeń oraz symulacji komputerowych. Modele te będą adaptacyjnie dostosowywane do aktualnego stanu akcji, na podstawie danych uzyskiwanych z miejsca zdarzenia (informacje od strażaków, infrastruktury budynku i innych).